Oldal kiválasztása

A Nemzetközi Jazznap központi gáláját élőben közvetítik

Jazznap.hu. (Z.K.)
2018. április 21.

Szentpétervár lesz idén a jazznap globlis fővárosa. A Jazznap atyja, az UNESCO jószolgálati nagykövete, Herbie Hancock, a helyi szervezők részéről pedig Igor Butman az esemény vezető producerei. Az All-Star globális gála néven emlegetett óriási megmozdulás persze csak a hab a torán, mert a jazznaphoz eddig beérkezett adatok alapján legalább 190 országban szólal meg aznap, sőt, azokban a napokban a jazz koncerteken, lesznek oktatási és ismeretterjesztő programok, ingyenes népszerűsítő rendezvények.

A Nemzetközi Jazznap közleménye szerint Szentpétervárott alakult meg 1927-ben az akkori Szovjetunióban az első Koncert Jazz Band, amelyet szintén ebben a városban követett az Állami Jazz Zenekar megalakulása két évvel később. Arra is büszkék lehetnek a városlakók, akkor éppen még leningrádiak, hogy 1989-ben elsőnek avattak itt Jazz Filmharmónia néven koncerttermet.

A jazz oroszországi kezdetei kapcsán egyébként eltérő információkat tudhatunk meg az Oroszország információs portálról (russia-ic.com) és a wikipédiáról. Az első jazz zenekart ezek szerint már 1922-ben megalakította Valentyin Parnakh (Парнах) költő, műfordító, táncos-koreográfus és zenész. Az első világháború évei alatt Párizsban járt egyetemre és itt ismerkedett meg a műfaj (akkor még azért inkább ragtime stílusban játszó) első fecskéivel.  1922-es hazatérése nyomán azonnal megalakította az Oroszországi Szovjet Szocialista Köztársaság Első Excentrikus Zenekara – Valentyin Parnakh Jazz Bandjét.

Szentpéterváron kívül más orosz városokban is lesznek a 2018-as jazznapnak akciói. A központi gálát a szentpétervári Mariinszkij (Мариинский) Színházban tartják, ahol Hancock és a híres szaxofonos Butman mellett Cyrille Aimée (Franciaország), Oleg Akkuratov (Oroszország), Till Brönner (Németország), Oleg Butman (Oroszország), Fatoumata Diawara (Mali), Joey DeFrancesco (U.S.A.), Vadim Eilenkrig (Oroszország), Kurt Elling (U.S.A.), Antonio Faraò (Olaszország), James Genus (U.S.A.), Robert Glasper (U.S.A.), David Goloscsjokin (Oroszország), Hassan Hakmoun (Marokkó), Gilad Hekselman (Izrael), Horacio Hernandez (Kuba), Taku Hirano (Japán), Anatolij Kroll (Oroszország), Gaoyang Li (Kína), Rudresh Mahanthappa (U.S.A.), the Manhattan Transfer (U.S.A.), Branford Marsalis (U.S.A.), James Morrison (Ausztrália), a Moscow Jazz Orchestra (Oroszország), Makoto Ozone (Japán), Danilo Pérez (Panama), Dianne Reeves (U.S.A.), Lee Ritenour (U.S.A.), Luciana Souza (Brazília) and Ben Williams (U.S.A.) – de ez a  névsor korántsem teljes. Egyébként Kurt Elling budapesti koncertjén, 21-én a Müpa nagytermében külön is megemlítette, hogy hivatalos a jazznap oroszországi ünnepségeire. A gálát az International Jazz Day honlapján lehet majd élőben követni: jazzday.com címen, valamint Facebook közvetítésben is. A kezdési időpontja pedig magyar idő szerint 18h.

A gála előtt az Egyesült Államokban is tartanak egy ünnepséget, április 22-án New Orleansban, ugyanis ekkor ünneplik a jazz szülővárosa alapításának 300. évfordulóját. A Congo Square-en tartandó koncert közvetítésének felvételét ugyancsak a jazzday.com közvetíti, szintén április 30-án, a fő gála előtti órákban.

Időközben már az is eldőlt, hogy a 2019-es Jazznap fő helyszíne Sidney lesz.

Balról jobba Christian Sands, Antonio Hart, Igor Butman, Julio Padrón, Gianluca Petrella és  Ben Williams a Gran Teatro de la Habanában, 2017. április 30-án, a tavalyi központi gálán.
Címlapkép: a gála fináléjának egyik jelenete. Fotók: jazzday.com